Суха кашлица?
Наистина ли имате суха кашлица, или просто си мислите, че е такава. Кашлицата е нормална реакция на организма при дразнене на дихателните пътища , особено на бронхите. Тя най-често е свързана с респираторна инфекция или алергия. Кашлицата не е заболяване, тя е симптом. За да може да предприемете адекватно лечение трябва да се установи с точност каква е кашлицата ви, каква е причината за нея, защото приемането на неточен лек може да влоши нещата. Искам малко да задълбаем в кашлиците, за да сме наясно как да ги лекуваме.
Защо отделям толкова време на кашлицата? Защото имам чувството, че 50%-60% от хората около мен страдат от такива проблеми, а и времето, в което вече ни се налага да живеем, наситено целогодишно с вируси, изисква да има повече съвети и насоки как да се справим с това.
Непрекъснато чувам оплаквания: "Кашлям вече трета седмица, уж се пооправих и всичко започна отново с пълна сила", или "Карах Ковид преди 2 години и оттогава непрекъснато кашлям поне 3 седмици след всяка настинка", или "Имам си една суха кашлица, какво ли не опитах, билки, етерични масла, балсами, настойки...но от нищо не минава!" Звучи ли ви познато?
Ароматерапията, гемотерапията и фитотерапията дават много добри резултати в тази посока - справяне с досадната суха или влажна кашлица. Въпросът е да се постави точна диагноза.
Какво представлява кашлицата?
Кашлицата, всъщност, е механизъм на нашия организъм за защита, предпазване и елиминиране, когато има дразнене на дихателните пътища (гърло, трахея, бронхи) или понякога ушите. Чрез нея се подпомага отделянето на секрети от бронхите и по този начин улеснява дишането. Не трябва да се подценява, защото, може да е сигнал за заболяване, за което и не подозираме.
Много залобявания могат да предизвикат кашлица:
Грип, САРС и др вируси: кашлицата често е придружена от треска , главоболие или болки в тялото.
Респираторна инфекция : настинка , бронхит , пневмония , магарешка кашлица и др.;
Астма , при която кашлицата, обикновено хрипове, може да бъде първият признак на пристъп, който след това води до потенциално сериозни затруднения в дишането;
Хроничен бронхит : кашлицата, която придружава хроничния бронхит, е много мазна и упорита. Производството на слуз продължава няколко месеца в годината, докато стане почти постоянно;
Респираторна алергия;
Сърдечни проблеми ( особено при по-възрастни хора);
Гастроезофагеална рефлуксна болест ( ГЕРБ) : рефлуксът на кисела стомашна течност може да причини суха кашлица...
Вдишването на чуждо тяло също може да причини повтарящи се пристъпи на кашлица;
Студът или веществата, които дразнят дихателните пътища (дим, прах...) също предизвикват кашлица - особено мръсен въздух през зимата, и особено при хора с хронични белодробни болести, алергии и астма;
Нервност, прекомерна срамежливост или нервен тик (тогава говорим за психогенна кашлица);
Някои лекарства (например срещу високо кръвно налягане) също могат да причинят хронична кашлица;
Хроничната кашлица често е свързана с тютюнопушенето.
Видове кашлица и възможни усложнения
Кашлицата може да се раздели на две групи: суха кашлица, без отделяне на секрети, и влажна кашлица, с отделяне на храчки. Може да се каже, че влажната кашлица е полезна, защото помага да се прочистят дихателните пътища и помага за заздравяването им. Но, и сухата и влажната кашлица могат да станат изтощителни, особено когато се появят пристъпи. И в двата случая е необходимо да се вземат мерки. Един съвет: ако продължителността на кашлицата стане над 3 седмици, потърсете лекарско мнение.
Какви са възможните усложнения на кашлицата?
Когато кашлицата е силна, тя може да причини дразнене на гърлото и безсъние през нощта, като цяло може напълно да изтощи организма. Кашлица, която се появява като част от обща инфекция, обикновено не води до други усложнения. Усложненията, които могат да възникнат, са свързани не със самата кашлица, а с причината за нея и варират в зависимост от случая - наслагване на бактериална инфекция или друго сериозно заболяване.
Как да третираме кашлицата с природни средства?
Природната аптека дава много възможности да се справим с кашлицата. Някои имат успокояващи свойства, други втечняват секретите, трети пък имат отхрачващи свойства (улесняващи евакуацията на слузта през дихателните пътища ), има и такива със спазмолитично действие (борба с бронхиалните спазми) или антисептични свойства. Какво да изберем, зависи от това какво искаме да постигнем.
Когато кашлицата не е притеснителна и е поносима не е необходимо да правим кой знае какво за нея. Обичайните народни лекове са достатъчни - билков чай, настойки с лечебни растения, топли инхалации, ванички с морска сол...
Когато кашлицата вече започне да се проточва, а и да ни пречи, се налага да се вземат сериозни мерки. Отварям една скоба, за да кажа, че антитусивните лекарства (лекарствата против суха кашлица) не трябва да се приемат повече от няколко дни, защото може да е опасно, а и те са симптоматични - просто потискат кашличния рефлекс, като въздействат на неговите центрове, разположени в мозъка. Продължителният прием на такива медикаменти понякога може да доведе до грешно поставяне на диагноза и редица усложнения след това.
Кажи ми каква кашлица имаш, за да ти кажа какво масло или билка да приемаш :)
Накратко, трябва да търсим причината за кашлицата и да се заемем с нея. Но най-напред трябва да определим от каква кашлица страдаме - суха или влажна.
Суха кашлица - ама наистина суха, 100% суха, без секрети, все едно, че сме се задавили със солета, пием вода, ама ак не става, кашлицата продължава, все едно нещо ни е влезнало в "кривото гърло"; имаме чувството, че дъхът ни спира, дори може да се стигне до апнея. Сухата дразнеща кашлица се среща във всички възрастови групи, не подминава никой.
Обичайно, етеричното масло, което препоръчвам за този тип кашлица е кипарис - може да се вечнозелен кипарис, може да е непалски кипарис (ако става въпрос за деца и особено за пристъпи през нощта). Може да се направи и мехлем, с който да се маже гърлото, да се направят компреси и т.н. Ако маслото е регистрирано като храна може да се направи спрей с етерично масло от лимон и растителен глицерин, особено ако има и загуба на гласа.
Влажна кашлица - ще я разпознаем лесно, защото всеки път, когато с изкашляме се точат и секрети; те може да са жилави, бистри, зелени, червеникави, с кървави жилки...разнообразието е голямо и тук и зависи от причинителя. В нашия блог има доста информация и съвети какво може да направим с природни средства при такъв тип кашлица.
Тук искам да кажа нещо допълнително, при влажна кашлица се изкарват освен секретите от белия дроб, но и всичко, което сме поели през устата и е стигнало до червата, но нашя организъм не го иска, защото се чувства задръстен. Това най-често са мазнини, които идват от храносмилателната ни система и лимфната система. Когато кашляме ние най-напред изхвърляме това, което сме яли, а не това, което сме вдишали! Един съвет: при влажна кашлица спрете мазнините и сладкото веднага, поне за 2-3 дни. Погрижете се за вашето храносмилане и червата, там е ключето!
"Фалшива" суха кашлица - ни риба, ни рак, кашлица маскирана като суха, но с блокирани секрети!
"Фалшива" суха кашлица с блокирани секрети в трахеята или бронхите - точно за тази кашлица ще поговорим повече, защото, ако не успеем да я разпознаем може да си се мажем с етерични масла, да си пием билкови чайове и отвари и нещо да не се случи в положителна посока. Точно тази "фалшива" суха кашлица може да ни мъчи месеци наред, ако не бъде правилно диагностицирана и не бъдат приложени правилните средства.
Какво трябва да направим? Най-напред да стопираме възпалението, защото със сигурност има такова.
1. Трябва да се погрижим за втечняване на секретите, които са брокирани и трябва да изхвърлим
2. Трябва да се погрижим да намалим възпалението (при такава кашлица, обикновено възпалението е от тип 2, ще обясня по-долу какво означава това, съвсем на кратко);
3. Трябва да изхвърлим секретите, които вече сме втечнили
Видове възпаления 1-2-3 - съвсем накратко
📌Трите типа възпаление са механизми, които тялото използва, за да се защити:
Тип 1 – срещу вируси и вътреклетъчни патогени
Тип 2 – срещу паразити и алергии
Тип 3 – срещу извънклетъчни бактерии и автоимунни реакции
Тип 1 възпаление (клетъчно-медиирано) – Защита срещу вируси и вътреклетъчни патогени
Какво представлява? Тип 1 възпаление се активира, когато тялото трябва да се справи с вируси, бактерии (като туберкулоза) и някои паразити, които живеят вътре в клетките.
Ключови играчи:🔹 Т-хелпери тип 1 (Th1) – специфичен вид имунни клетки, които активират макрофагите🔹 Интерферон-гама (IFN-γ) – мощна молекула, която активира имунната защита🔹 Тумор-некрозис фактор-алфа (TNF-α) – подпомага унищожаването на заразените клетки
Примери за заболявания, свързани с Тип 1 възпаление:⚠ Автоимунни заболявания като множествена склероза и диабет тип 1⚠ Туберкулоза и хронични вирусни инфекции
Тип 2 възпаление (алергично и хелминтно) – Отговор срещу паразити и алергии - него ще разгледаме малко по-подробно по-долу
Какво представлява? Тип 2 възпаление се активира, когато организмът трябва да се справи с паразити (като глисти) или алергени (като прашец, прах, акари). Това е механизмът, отговорен за алергичните реакции.
Ключови играчи:🔹 Т-хелпери тип 2 (Th2) – стимулират производството на антитела🔹 Интерлевкини (IL-4, IL-5, IL-13) – подпомагат алергичната реакция🔹 Еозинофили, мастоцити и базофили – клетки, които освобождават хистамин, причинявайки възпаление
Примери за заболявания, свързани с Тип 2 възпаление:⚠ Астма и алергии – свръхреакция на организма към безобидни вещества⚠ Атопичен дерматит – възпаление на кожата, свързано с алергична реакция
Тип 3 възпаление (автоимунно и бактериално) – Реакция към извънклетъчни патогени
Какво представлява? Тип 3 възпаление се активира, когато организмът се бори с бактерии и гъбички, които се намират извън клетките. Понякога тази реакция може да доведе до автоимунни заболявания.
Ключови играчи:🔹 Т-хелпери тип 17 (Th17) – стимулират неутрофилите🔹 Интерлевкин-17 (IL-17), IL-22 – молекули, които привличат неутрофили за борба с инфекцията🔹 Неутрофили – „пехотинците“ на имунната система, които атакуват бактериите
Примери за заболявания, свързани с Тип 3 възпаление:⚠ Псориазис – автоимунно възпаление на кожата⚠ Болест на Крон – хронично възпаление на червата
Ако възпалението стане прекомерно или хронично, може да доведе до автоимунни заболявания, алергии или тежки инфекции. Затова е важно да разбираме как работи имунната ни система и да я поддържаме в баланс! 😊
Нека се върнем на възпаление от тип 2 - Какво е възпаление тип 2?
Възпалението от тип 2 може да е причина за вашето заболяване и да ви пречи да се насладите на живота пълноценно.
Сухата кашлица може да бъде симптом на тип 2 възпалителни процеси, особено при алергични състояния и астма. Това се дължи на възпалението и хиперреактивността на дихателните пътища, предизвикани от алергени или други дразнители. Въпреки че при астмата може да има и продуктивна кашлица със секрети, сухата кашлица е често срещан симптом, особено в началните етапи или при леки форми на заболяването.
Възпалението тип 2 е физиологичен отговор на имунната система, който помага за защитата на тялото срещу инфекции (бактерии, вируси, паразити), дразнители или алергени от околната среда. При някои хора обаче тази имунна защитна система е хиперактивна и се задейства необичайно или прекомерно в присъствието на алергени, които обикновено се понасят добре (прах, акари, животински косми и др.). Тази дерегулация води до свръхпроизводство на цитокини тип 2 (IL-4, IL-13, IL-5), отговорни за каскада от възпалителни реакции в началото на тези много различни заболявания.
Какво представляват възпалителните заболявания тип 2?
Последните научни изследвания показват, че няколко хронични възпалителни атопични заболявания се характеризират с възпаление тип 2, т.е. свръхактивен отговор на имунната система.1.2.
Хората, които страдат от едно или повече възпалителни заболявания тип 2, се сблъскват със значителен дискомфорт и ограничения, свързани със симптоми, които често са непредсказуеми и могат да възникнат хронично. Въздействието на тези заболявания върху социалния, семейния и професионалния живот на пациентите и хората около тях е значително, особено когато тези заболявания съществуват едновременно.
Защо кашлицата е суха, а не влажна?
Тип 2 възпалението предизвиква по-малко слуз в сравнение с бактериални инфекции (тип 3), така че вместо „мокра“ кашлица с храчки, имаме суха и дразнеща.
Бронхите се стесняват, но без значително количество секрети, което прави кашлицата мъчителна и „празна“.
Кога се наблюдава този тип кашлица - суха калица?
✅ Астма и алергична кашлица – особено през нощта
✅ Атопичен дерматит – може да има връзка със суха кашлица при пациенти с алергии
✅ Еозинофилен бронхит – възпаление на дихателните пътища без астма
✅ След вирусна инфекция – ако е активирано Th2 възпаление, може да се задържи дълго време
Как да облекчим сухата кашлица с природни средства - етерични масла, гемотерапия, фитотерапия?
Природни антихистамини – при алергична кашлица - такива са пъпката от касис, пъпката от бук...
Природни кортикоподобни средства – за контрол на възпалението (за да не се наложи прибягването до сериозна химия). Ето какво бих препоръчала аз:
етерично масло от бял бор, черен смърч, катафрай и сатуреоидна мащерка - оказват много добро влияние върху надбъбречните жлези и имат кортикоподобно действие;
етеричното масло от тамян /картерии или серата/ или хидролата от тамян са много подходящи, защото също имат леко кортикоподобно действие.
Овлажняване на въздуха – сухият въздух влошава състоянието на кашлящия, може да помислите за сериозно овлажняване и дифузия на ароматни хидролати, за да няма дразнене.
Мед и билкови чайове – за намаляване на дразненето на гърлото. Спокойно може да се включат и хидролати от лайка, кипарис, мащерка линалол, мащерка туянол или мащерка тимол, етерично масло от лимон, естрагон и джинджифил.
Ако сухата кашлица продължава повече от 3-4 седмици, е добре да се направи консултация с лекар, за да се определи точната причина.
Ето и някои насоки и рецепти от моята практика - ароматни хидролати, гемотерапия и етерични масла:
Хидролатотерапия:
За кашлицата: хидролат от вечнозелен кипарис, хидролат от мащерка /линалол, туянол или тимол/, хидролат от хисоп /полегнал/ или естрагон - смесват се в равни части и се приема по 1 супена лъжица в 200 мл вода по 2 до 3 пъти на ден, в продължение на 21 дена. Подходящо е и за деца, и за възрастни.
За овлажняване на въздуха: същата смес от хидролати може да се добави и към водата на дифузора, за да се изпарява през деня, а и през нощта, ако има дразнеща кашлица.
За имунитет и грижа за черния дроб, така важен в този момент: хидролат от черен бъз, хидролат от морков или розмарин вербенон - смесват се в равни части и се приема по 1 супена лъжиза в продължение на 21 дена. Подходящо е за деца над 6 години и за възрастни. За бебета и малки деца може да се приема хидролат от мащерка туянол или линалол.
Ароматерапия:
За кашлицата и секретите: етерично масло от естрагон 1 мл, етерично масло от джинджифил 2 мл - смесват се и се добавят 7 мл растително масло от черен кимион - от тази смес аз лично приемам 2 х 2 капки в допълнителна мазнина или мед. Подходящо е за възрастни и за деца над 10-12 години...
За облекчаване на дишането: дифузия и суха инхалация на етерично масло от Келла, Заешко ухо /bupleurum fruticosum/ и Гигантска ела - резултатът е невероятен, все пак това е "вентолинът" в ароматерапията; ще споделя, че когато на някой от моето семейство изпишат вентолин или пулмикорт за инхалация, аз успешно ги заменям с тези две масла.
Гемотерапия:
пъпка ЧЕРНА КАЛИНА - Концентриран гемоекстракт от черна калина /Viburnum lantana/ - няма грешка, приема се на често, през 5 минути по една капка, ако е концентрат, или по 5 капки, ако е в D1разреждане; в моята практика наистина съм видяла чудеса от него.
пъпка КАСИС, Ribes nigrum - незаменим при всякакви колебания в имунитета, освен това има анти-хистамин и кортико-подобно действие. Приема се сутрин или в ранния следобяд, защото има тонизиращо действие.
пъпка БУК - това дърво, близко до габъра, има пъпки, идеални за подпомагане на имунитета, особено в случаи на отслабена имунна система. Освен това е добър антихистамин, полезен при алергии и важен дренаж за бъбреците. Латинско наименование: Fagus sylvatica L. пъпки.
Ако имате проблем със суха кашлица, ако искате да се опитате да го решите с природни средства може да опитате някои от моите рецепти. Не забравяйте, че нищо не заменя лекарското мнение. Ако симптомите продължат над 3 седмици или състоянието ви се влоши се консултирайте с лекар.
Ароматерапията и гемотерапията дават много, но те не са панацея. За да изберем адекватна терапия трябва да подходим цялостно и да разгледаме нашето същество като съвкупност от физическо тяло, ум и духовност. Това е холистичния подход към здравето.
На разположение съм за консултации, изготвяне на индивидуални програми. Ако искате да задълбочите своите познания в областта на ароматерапията, гемотерапията и фитотерапията на ваше разположение са нашите курсове по АРОМАТЕРАПИЯ за начинаещи и НАПРЕДНАЛИ, както и курсовете по ГЕМОТЕРАПИЯ. Може да прочетете повече ТУК или да се свържете с мен или някой от екипа чрез контактната форма
.
Използвана литература:
Seys SF, et al. Cluster analysis of sputum cytokine-high profiles reveals diversity in T(h)2-high asthma patients, Respir Res. 2017;18(1):39.
Личен архив и проучвания свързани с кортико-подобното действие на етеричните масла от катафрай, черен смърч, бял бор и сатуреоидна мащерка.
Comments